Zakopane



      Zakopane jest miejscem wyjątkowym, od lat jednym z najczęściej odwiedzanych międzynarodowych kurortów górskich. Jest to miasto-legenda, piękna stolica Tatr. Miasto to już od poczatków XX wieku było uważane za miejscowość o niezwykle atrakcyjnych walorach kulturalnych, turystycznych oraz sportowych.
      W polskiej stolicy sportów zimowych znajduje się między innymi jedna z najpiękniejszych naturalnych skoczni narciarskich na świecie - Wielka Krokiew, kompleks trzech mniejszych skoczni, lodowiska oraz trasy do biegów narciarskich. To właśnie w Zakopanem od przeszło dekady ostatnie dni stycznia stają się międzynarodowym świętem miłosników skoków narciarskich z Naszym Złotym Orłem - Adamem Małyszem na czele. W niewielu miejscach na świecie można odnaleźć tak wspaniałą atmosferę i przyjazność kibiców tego sportu. Kilkukrotnie Zakopane gościło także uczestników mistrzostw świata FIS w konkurencjach alpejskich oraz narciarzy akademików na uniwersjadach.





       Zakopane posiada prawa miejskie od 1933 roku. Miasto to wyrosło na podwalinie niewielkiej wioski złożonej z kilkunastu osiedli rolniczych i pasterskich rozrzuconych pomiędzy Tatrami, a Gubałówką.

KRUPÓWKI


      Krupówki to najpopularniejsza ciągnąca się nieco ponad kilometr ulica Zakopanego, którą w trakcie sezonu letniego i zimowego przemierzają tłumy różnojęzycznych turystów ze wszystkich stron świata. Centrum Zakopanego charakteryzuje sie bujnym życiem rozrywkowym, które tętni w wielu karczmach z regionalnym menu, eleganckich restauracjach, barach oraz dyskotekach. Można tu napotkać wiele ciekawych osób i rzeczy - sprzedawców oferujących pamiątki z Tatr, malujących portrecistów, grajacych Indian, turystów spacerujacych po deptaku, tańczących, czy też śpiewających pośrodku ulicy i wielu innych bywalców.


      Swoje początki Krupówki biorą około 1878 roku kiedy to otwarto pierwszy drewniany dom Walerego Eljasza - malarza i miłośnika Zakopiańskich gór. Od powstania tego zabytku, rozpoczyna się bujna historia rozwoju Krupówek. Sama nazwa Krupówki wzięła się od nazwiska rodziny Krupów lub Krupowskich zamieszkujacej te tereny w latach 80-tych XIX wieku, do której należały grunty pobliskie górnej części teraźniejszych Krupówek.

     
      Krupówki przebiegają przez środek miasta na osi północny zachód - południowy wschód. Rozpoczynają się od skrzyżowania z ulicami Kościeliską (na zachód) i Nowatorską (na wschód). Przeszło 20 lat Krupówki są niedostępne dla ruchu kołowego.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz